Bezpečně po rakouských cestách

Skoro každý byl někdy v Rakousku, nebo alespoň jím projížděl a těšil se do Chorvatska. Doprava tady funguje úplně jinak, než jsme zvyklí. Na co se připravit? Na co se těšit a čeho se bát?
Plusy
Že jste přejeli hranici poznáte okamžitě a zaregistrují to i spící spolujezdci. Cesta je najednou rovná, bez děr a hrbolů a zdá se skoro nekonečná. Jakmile najedete na dálnici, je to jako v jiném vesmíru. Musíte dávat pozor a sledovat každičkou tabuli i tu nejmenší. Ale mají popsané úplně všechno a není těžké se zorientovat.silnice v horách
Nemusíte si dělat starosti v zimě. Cesty jsou dobře udržované a nepřekvapí vás ani ve vysoké nadmořské výšce. Jsou na sněhové vánice zvyklí, ale pro jistotu nezapomeňte řetězy.
Není problém ani s přestávkami, kolem dálnice stojí motoresty, benzínky s drahými toaletami a hlavě odpočívadla ASFINAG. Tady najdete WC zdarma, parkoviště, lavičky a dokonce i připojení k internetu.
I na hranicích dálnice navazuje plynule. V okolí není nic jiného než pole a větrné mlýny, ale o to rychleji cesta ubíhá. Slyšeli jste už o dálnici, která má spojovat Česko s Rakouskem? Samozřejmě, že naši sousedi svou část splnili jako první. U nás si můžete všimnout akorát objížděk, které ale nejsou ničím výjimečné. Proběhla různá jednání a dohody se stavební firmou, ale všichni tuší, že stavět se začne nejdříve v roce 2030.
Mínusy
Zapomeňte na ignorování omezení rychlosti. Není to jako u nás, kde je nejvyšší povolená rychlost osmdesát, vy jedete devadesát a ostatní jsou stejně ještě rychlejší. V Rakousku stačí překročit rychlost jen trochu a už fotí. Ani si toho nemusíte všimnout, ale když se vrátíte domů, čeká vás obálka s pořádnou pokutou. Také je třeba dát si pozor na to, co která značka s omezením rychlosti znamená. Existují ty, které platí pro všechny, nebo jen pro nákladní vozy, ale můžete si všimnout i míst, kde nejvyšší povolená rychlost závisí na čase – do určité hodiny můžete jet po dálnici 130 km/h a pak třeba i 100. A kvůli zákonu o ochraně ovzduší je na některých místech rychlost omezena na 100. Takže pozor.upravená cesta v zimě
Nemůžete parkovat, kde chcete. Ve většině měst najdete modré zóny (krátkodobé parkování), kde můžete stát od 30 minut do 3 hodin. Ve větších městech jsou parkovací automaty.