Filtrační kuličky a další alternativy náplní bazénové filtrace

Jaké se na trhu objevují filtrační náplně a jaké tedy máme možnosti efektivně čistit bazénovou vodu?
Odpadní sklo – zajímavá alternativa náplní filtračních zařízení se vyrábí ze skleněného recyklátu. Její významnou předností je delší životnost a lepší absorpce nečistot. Náplň se dodává ve frakci 0,5 – 1 milimetr, zaujímá tedy větší objem než filtrační písky. Pro zaplnění patrony stačí přibližně o jednu desetinu méně tohoto materiálu.
wellness bazén
Kuličky – velmi působivý nápad vznikl ve vývojových pracovištích v západní Evropě, a sice využít vlastnosti povrchu polyetylenových kuliček. Balení o hmotnosti půl kilogramu nahradí zhruba 18 kg písku. Výhodou je především snadné přenášení filtračního zařízení a velmi dobrá absorpční schopnost, kdy se uvnitř patrony zachycují i velmi drobné kousky nečistot. Filtrační kuličky lze vyprat v ruce ve vodě na 40 stupňů, doporučuje se pouze průplach vodou bez použití běžných saponátů.
Zeolit – tajuplný název přírodního minerálu v sobě ukrývá neuvěřitelné možnosti. Kromě vynikající schopnosti rozdrceného zeolitu o zrnitosti 1 – 2,5 milimetru pohltit již velmi drobné frakce nečistot vypomáhá bazénové chemii udržováním správného pH. Uvnitř velmi pórovité hmoty dochází k iontové výměně zachytávání rozpuštěného amoniaku ve vodě. Tím se sníží dávkování chlorových tablet nebo použití solinizační jednotky až o jednu třetinu. Dávkuje se přibližně v polovičních množstvích, než písek.
bazén v interiéru
Filtrační křemičitý písek – vlastností křemičitého písku se využívá již desítky let. Je osvědčeným materiálem i dnes, v době, kdy se na trhu objevují zajímavé alternativy. Jeho předností je především velmi nízká cena a dlouhá životnost (zhruba 5 let). Výrobci jej dodávají v zrnitosti 0,5 – 0,9 mm, anebo 0,8 – 1,2 milimetru, jemný i hrubý písek je zbaven částic prachu a balení je obvykle po 25 kg.