Interpolace


Fotoaparát v mobilu
Snad každému z nás se už stalo, že jsme chtěli fotit, a neměli u sebe zrovna špičkový fotoaparát, a tak jsme použili k focení mobil. Avšak při jejich prohlížení na větší obrazovce jsme zjistili, že rozlišení je žalostné.
Rozlišení 48 mpx
Není třeba příliš dlouho pátrat, a už na nás z televize i z internetu vyskakují novinky na trhu mobilních telefonů s úchvatným rozlišením fotoaparátu až 48 megapixelů. S takovým vysokým rozlišením fotoaparátu v mobilu se přímo roztrhl pytel.
měsíc v noci
Nízká cena
Telefon má přece každý denně u sebe, a mít takové rozlišení přístroje se zdá být přímo výhrou. Ještě umocněnou jeho nízkou pořizovací cenou. Takový telefon se dnes dá koupit již od 4500,- Kč. Ale fotí takový telefon opravdu tak dobře? A jsou fotografie opravdu tak kvalitní, jak by se podle reklamy mohlo zdát?
Čip
Při rozhodování se podle parametru rozlišení fotoaparátu je důležitých hned několik faktorů. Tím prvním je velikost čipu v přístroji. Velikost čipu v přístroji je takovým srdcem našeho telefonu, a pokud ten kapacitně neumožňuje složitější operace, pak nám sebelepší parametry nepomohou.
Optické přiblížení a stabilizace obrazu
Důležitým faktorem je kolik světla dokáže čočka fotoaparátu zachytit. Neméně důležité je i optické přiblížení. Optické přiblížení je takové přiblížení obrazu, které je možné beze změny rozlišení výsledné fotografie. Telefon samozřejmě obsahuje i digitální přiblížení, ale to už se bohužel na kvalitě výsledných fotografií samozřejmě promítne. Pokud je přiblížení tak či onak vysoké je ještě třeba kvalitní stabilizace obrazu.
Interpolace
Teď už víme, že když výrobce uvádí neuvěřitelné rozlišení 48 megapixelů, neznamená to, že výsledné fotografie budou kvalitní. Ve většině případů se za tak pozoruhodným rozlišením skrývá důmyslná interpolace. Interpolovaný fotoaparát v rozlišení 48 mpx je totiž ve skutečnosti fotoaparát s rozlišením pouhých 12 mpx. Interpolací se ke každému jednomu bodu přidávají odhadem další body, aby tak vzniklo požadované rozlišení právě 48 mpx.
focení různými mobily
Test focením měsíce
Málo se který mobil dokážete vyzkoušet na prodejně, kde je vám nový telefon vychvalován. Nedozvíte se, jak se fotoaparát opravdu chová za různých světelných podmínek. Nejlepším testem je focení měsíce za tmy. Při takovém testu vyzkoušíte nejen stabilizaci obrazu, tak přiblížení i samotné rozlišení výsledné fotografie. Pokud dokážete zachytit měsíc, tak, že je znatelná měsíční krajina, máte vyhráno. Ovšem určitě to nebude s telefonem v nižších cenových hladinách, v jakých se pohybují právě mobily s interpolovanými fotoaparáty.