Jezdíte na spotřebu?

Spotřeba paliva je významnou položkou při sledování ekonomické náročnosti provozu vozidla, proto každý z řidičů vysoké náklady na provoz sleduje a snaží se je snížit. Ne vždy je vinou zvýšené spotřeby městský provoz nebo těžká noha na plynu. Spotřebu ovlivňují i další faktory. Jedná se především o technický stav vozu, druh, kvalitu a nahuštění pneumatik, zatížení vozu a způsob jízdy. Některé z faktorů ovlivnit můžeme, jiné nikoli.
auto tankování
Filtr pevných částic
Někteří majitelé moderních vozů s dieselovým motorem mnohdy ani netuší, že jej mají, přitom filtr pevných částic bývá jednou z nejčastějších příčin zvýšené spotřeby paliva. Výrobci udávají jeho životnost přibližně 150 tisíc kilometrů. Blíží-li se konec životnosti filtru a po překročení doby jeho životnosti se pozvolna snižuje výkon motoru a současně se zvyšuje spotřeba paliva. Samotnou spotřebu zvyšuje i častější spouštění regenerace filtru, které má za úkol řídící jednotka automobilu. Řidič je informován chybovým hlášením, motor může být uveden do tzv. náhradního režimu s omezením výkonu. Filtr pevných částic je potřeba vyměnit, což bývá finančně velmi náročné. Větší část řidičů se proto přiklání k renovaci filtrů, kdy náklady jsou několikanásobně nižší.
Další faktory ovlivňující spotřebu
Přehuštěné nebo podhuštěné pneumatiky mají vliv na spotřebu, stejně tak používání zimních pneumatik v létě, kdy je někteří řidiči nechávají na voze, tzv. na dojetí. Stejně tak i zvýšení aerodynamického odporu, necháte-li na střeše vozu nosiče na kola nebo střešní box. Malé zvýšení spotřeby mohou způsobit i otevřená okna vozu.
ukazatel paliva
Jezděte plynule
Plynulost jízdy ovlivňuje spotřebu zásadním způsobem. Ve městě při hustším provozu to dost dobře možné není, tady se doporučuje maximálním možným způsobem využívat setrvačnost. Jen dejte pozor, abyste nebrzdili provoz ostatních vozidel. Plynulou jízdu si můžete užít při delších cestách, zkuste co nejvíce předvídat a jet tak plynule a s rozvahou, abyste nemuseli používat brzdy.