Znáte sirup z aronie?

Sirup z aronie https://eshop.koldokol.cz/aronie/ bude pro vaše zdraví blahodárný. Možná jste název tohoto keře slyšeli pod jménem temnoplodec nebo jeřáb černý. Temnoplodec patří mezi středně velké opadavé keře vysoké kolem 2 m. Některé exempláře se podobají spíše menším stromkům. Ve volné přírodě na aronii narazíte spíše vzácně. V Evropě se pro plody pěstuje cíleně. ˇVerný jeřáb poznáte podle listů, které tvarem připomínají listy třešně. Na podzim se zbarvují do poutavé oranžovo červené barvy. Některé listy mají odstíny sytě červené. Aronie kvete poměrně brzy z jara. Už v dubnu můžete na keři vidět drobné bílé květy. Po odkvětu se objevují drobné tmavěfialové malvičky. Plody dozrávají na konci léta až začátkem podzimu. Pokud je budete sbírat nedozrálé, překvapí vás nepříjemně trpká a svíravá chuť.

aronia-berries-5442465_1920

Přesto jsou plody aronie cenné pro obsah vitamínu C a jiných prospěšných látek. Přírodní tepelně nezpracovaná šťáva pomáhá ke snížení krevního tlaku a hladině cholesterolu. Aby tělo zužitkovalo co nejvíce prospěšných látek, je nejlepší konzumace čerstvých plodů. Více nám bude chutnat černý jeřáb tepelně upravený. Z aronie můžeme vyrábět marmelády, kompoty, vína nebo právě sirupy. Plody obsahují přírodní konzervační látky, proto se výrobky méně kazí než u jiných plodin. Sirupem z aronie, který má tmavě fialovou barvu můžete dobarvovat nápoje, mošty nebo kompoty.

chokeberry-leaves-6707446_1920

Domácí sirup z aronie připravíte jednoduchým způsobem. Vezměte si nejlépe kameninovou nádobu. Vsypte ovoce do nádoby a důkladně rozmačkejte. Přilijte trochu vody, zamíchejte a nechte do druhého dne ustát. Po té přeceďte a podle množství získané šťávy přilijte vodu a přidejte cukr. Na 1 l šťávy počítejte s 1 kg cukru. Záleží také na kyselosti ovoce. Množství cukru si tedy můžete upravit podle potřeby. Za stálého míchání ohřívejte na 80°C. Po dobu zahřívání sbírejte pěnu. Sirup se nesmí vařit. Až se cukr úplně rozpustí, můžete sirup nalít do lahví. Uchovejte na tmavém a chladném místě.