Bydlení na klíč či svépomocí, na vsi či ve městě? Jak si správně vybrat?

Kde budeme bydlet?

Máte jasno, jestli chcete bydlet v domě či v bytě? Shodnete se s partnerem? Je jeden z vás „měšťák“ a druhý miluje přírodu? Jak to vyřešit? Ideální by bylo, kdybyste si spolu sedli a vyslechli si názor toho druhého. Na papír potom sepište všechna pro a proti a zkuste vymyslet nějaký kompromis. Nemusíte se hned stěhovat třicet kilometrů od města do vísky se sto obyvateli. Můžete přeci bydlet v okrajové části města a mít na dosah i les či louku. Důležitým faktorem je samozřejmě i cena, čím dále od města, tím levnější, s tím počítejte.

Jak budeme bydlet?

Otázka za milion. Chcete bydlet úplně podle svých představ i přesto že to bude chvíli trvat nebo se smíříte s malými detaily, které se vám úplně nezamlouvají, ale dokážete to překousnout? Pokud najdete byt, kde budou místnosti řešeny chytře a prakticky, bude vybavování hračka.

vybavený_byt

Najít byt, kde se vám bude líbit jeho situování, styl nábytku a spotřebiče bude asi oříšek. Ale nezoufejte, vše se dá postupem času změnit. A nemusíte hned kupovat novou kuchyň. Mnohdy stačí vyměnit pracovní desku a použít samolepicí tapetu a kuchyň bude jako nová.

Kdy budeme bydlet?

Pokud chcete ušetřit peníze a máte dostatek času (ale opravdu myslím dostatek), postavte dům svépomocí. Nemusíte ho stavět vy sami, najměte si řemeslníky a nemusíte zbytečně platit firmě, která vám je také zprostředkuje. Určitě vyberte kvalitní stavební dozor, na tom nešetřete, dohlédne totiž, že vše dělají, jak mají. A nezapomeňte, že nejlépe se řemeslníci shání v hospodě, tam vám určitě nedoporučí někoho, kdo nepracuje kvalitně.

dům_snů

Pokud nemáte tolik času, můžete si nechat postavit dům na klíč Vysočina. Za vše odpovídá vámi vybraná firma, vše s vámi konzultuje a většinou jsou to odborníci s několikaletou praxí. Vy si vyberete dům, oni vám potom předají klíč a vy můžete ihned bydlet. A jestli si říkáte, že je to drahé, pokud sečtete všechen čas, který strávíte sháněním řemeslníků, materiálu, přípravou než řemeslníci přijdou, úklidem až odejdou, možná zjistíte, že dům na klíč opravdu není zas tak drahý.