Chytré mobilní budíky

Poslední dobou vcelku oblíbená záležitost – chytrý budík. Jedná se o mobilní aplikaci, která má kromě budíku ještě řadu dalších užitečných funkcí. Například to je třeba sledování spánku, upozornění že je čas jít spát, nebo buzení ve vhodný čas.

K roli se chytrý budík dostává už večer, kdy vás upozorní že je čas jít spát. To rozhodne podle doby buzení a ideální doby spánku s ohledem na kvalitu spaní v předchozích dnech.

Když se tedy rozhodnete jít spát, některé budíky vám mohou zahrát ukolébavku, aby se vám lépe usínalo.
telefon na nočním stolku

A tím se dostáváme k té nejzajímavější funkci – sledování spánku. To může probíhat dvěma způsoby: Za prvé pomocí akcelometru, kdy si mobil položíte vedle sebe a ten potom snímá vaše pohyby. A druhá možnost je pomocí sonaru – tedy ultrazvuku. Pokud to tedy vaše zařízení podporuje, tak vysílá zvuk na neslyšitelné frekvenci. Ten se potom odráží a mobil ho zaznamenává pomocí mikrofonu. Z těchto dat potom postaví vcelku podrobný graf spánku. Na něm vidíte, v jak probíhali vaše spánkové fáze (REM, lehký a hluboký spánek) v průběhu noci. Dále také může pomocí mikrofonu zaznamenávat zvuky chrápání, nebo mluvení ze spaní. A když si myslíte, že ze spaní nemluvíte, je potom vtipné zjištění, že jste něco povídali.
spící žena

Ale to vše je spíš jen tak pro zajímavost, teď ty opravdu užitečné informace. Z nasbíraných dat aplikace dokáže vyhodnotit, zda máte dobré spánkové návyky a poradí co a jak byste případně mohli zlepšit. Konkrétně je to třeba nepravidelnost, nebo nedostatek spánku a také rozdíl pracovních dnů vůči víkendům. Dokonce vás může upozornit i na zdravotní problémy. Již zmíněný sonar totiž dokáže rozpoznat, jak dýcháte a varovat vás při možné chorobě.

A teď něco pro ty, kteří mají problémy ráno vstávat. Data ze sledování spánku může také budík použít k takzvanému chytrému buzení. Jde o to, že se vás pokusí vzbudit v době lehkého spánku – nejideálnější doba pro buzení. Potom byste se měli cítit více vyspaní. Také pokud se bojíte, že vypnete budík a znovu usnete, tak některé budíky také nabízejí řešení. Pro vypnutí budíku budete muset splnit jednoduchý úkol. Například vypočítat příklad, nebo naskenovat QR kód ve vedlejší místnosti.

Chytré budíky jsou opravdu zajímavá a užitečná funkce a doporučuji ji alespoň vyzkoušet těm, co používají normální mobilní budík.