Legendární Coco

Mimořádně schopná švadlena, narozena roku 1883, získala přezdívku „Coco“ – „miláček“ v kavárnách, v kterých se jako mladá 20 letá slečna živila zpěvem. Do vyšších společností se dostala pomocí dvou osudových mužů. S pomocí druhého, britského diplomata, si otevřela ve Francii několik obchodů s klobouky a sportovním oblečením.
obchod Chanel
Jejím podnikatelským záměrem, bylo rozšířit módu a šatník vyšších vrstev do vrstev nižších. Ráda navrhovala modely funkční, praktické a prosté, přesto podtrhující ženskost. V první své kolekci doslova zbavila ženy korzetů a navrhla jednoduché volné košilové šaty svázané v pase úzkým páskem či mašlí, které se staly naprostým hitem. Jejím dalším dílem byly tzv. „malé černé“, jimiž jako první návrhářka zkrátila délku doposud nosívaných sukní a odhalila tak ženská kolena.
Byla teoreticky vynálezkyní prvního sportovního oblečení. Pánské střihy přepracovávala na dámské – oblečení pro volný čas. Též jako jedna z prvních, využila pánský střih a vzor a stvořila námořnické kalhoty, které jsou oblíbeným pohodlným a elegantním kouskem až do dnešní doby.
chanel parfém
V oblasti šperků nejvíce propagovala bižuterii, masivní, ale přitom elegantní brože a především – perlové náhrdelníky. Ty se ve spojení s kostýmem Chanel (vytvořen 1954) stal symbolem této módní značky a významné ženy.
Již jako velmi úspěšná a bohatá návrhářka, se rozhodla o stvoření svého parfému, který ji zajistil ještě větší bohatství a úspěch. Chanel No. 5, jak se samotný parfém nazývá, byl stvořen více než z 80 různých složek, jejich namíchání zůstává do dnes tajné a zná ho pouze jistá řada zasvěcených, kteří jsou vázáni mlčenlivostí. Nejdůležitější složkou parfému je kvalitní jasmín, růže a také vanilka. Byl představen v roce 1921 a dodnes patří k nejprodávanějším na trhu. Svého času o něm básnila i Marylin Monroe.
Tato inovátorská žena je i autorkou několika slavných výroků, některé z nich si připomeňme:
„Ve chvíli, kdy uznáte, že muži jsou jako děti, porozumíte všemu.“
„Ty nejlepší věci v životě jsou zadarmo. Ty druhé nejlepší jsou velmi, velmi drahé.“
„My, ženy, potřebujeme krásu, aby nás muži milovali, a hloupost, abychom milovaly my je.“
„Čím hůř se žena cítí, tím lépe by měla vypadat.“
„Nejodvážnější věc je myslet sami za sebe. Nahlas.“
„Pokud chcete být nenahraditelní, musíte být odlišní.“
„Oblékejte se tak, jako by to bylo naposled.“
náhrdelník s perličkami
Coco Chanel velmi důstojně zemřela v roce 1971 v 88 letech, ve svém soukromém apartmánu, ve svém celosvětově známém kostýmku Chanel.