Nevýhody používání internetu

Internet je poměrně nová, rozsáhlá platforma, která dokáže člověka naprosto pohltit. Nabízí obrovské možnosti, o nichž se dříve ani nesnilo, avšak dnes jsou realitou. Prostřednictvím médií získáváme informace z různých odvětví o dění ve světě, sledujeme nadcházející události, nebo třeba jen kontrolujeme počasí. Za pomoci sociálních sítí naopak sdílíme zážitky ze svých životů, vyjadřujeme postoje a porovnáváme názory, přidáváme fotografie, zaznamenáváme příspěvky ostatních, komunikujeme v rámci hovorů, zpráv a video chatů, nebo se třeba jen seznamujeme s dosud neznámými osobami z všemožných krajů Země. I takto moderní a inovativní technologie s řadou výhod a ohromnou budoucností však má své negativní stránky.

počítačová data

Sledování

Ať se nacházíte kdekoli, po zapnutí online připojení se zaznamenává každý Váš pohyb. Shromážděné informace v rozsahu od IP adresy po aktuální lokaci jsou úzce spjaty s Vaší identitou, o které má Vaše zařízení jasný přehled. Jak s těmito údaji naloží je ze strany obyčejného uživatele ovlivnitelné pouze mírně, a to korigováním povolení pro obsažené programy a aplikace.

Anonymita

Internet sice přehled o každém z nás má, Vy však ne. Předem zkrátka nevidíte, kdo je na druhé straně. Proto se považuje za více než nutné distancování od neznámých osob. Anonymita je silná zbraň a toho dokážou mnozí využít. Ujistěte se nejprve tedy, že komunikujete opravdu s osobou, jako která se jedinec prezentuje. Můžete se vyhnout množství nepříjemností a ochránit sami sebe.

elektronická zařízení

Závislost

Komunikační portály, videohry a další vymoženosti moderních technologií si dokážou získat velkou část pozornosti. To se projevuje především u mladších, kteří mají velké množství volného času a rozhodnou se ho investovat dle vlastního uvážení. Ve chvíli, kdy pak neznají hranice, tráví na svém zařízení desítky hodin času – tedy více, než je zdrávo – a nejsou schopni se od něj odtrhnout. Dnes už se jedná o poměrně častou záležitost.

Nikdy nevíte, na co narazíte

Ať už projíždíte mírumilovnou platformu, nebo sledujete videa svého oblíbence, kdykoli Vás může zaskočit reklama s nežádoucím obsahem či nepříznivý web. Základem je zdržování se na známých zdrojích a neotevírání podezřelého materiálu – především odkazů od nedůvěryhodných osob.

Internet je plný rizik, nicméně při dodržování základních pravidel bezpečnosti si jeho používání nejen zjednodušíte, ale velkému procentu z nich se úplně vyhnete. Nikdy se jim však nelze vyvarovat úplně, proto dbejte na věkové omezenosti a nevhodnosti návštěvy některých míst.