Přiberte zdravě!

O tom, že by někdo měl problém s tím přibrat a nedaří se mu to, slyšíme opravdu jen málokdy. Rozšířeným trendem je totiž štíhlá postava, které chce většina žen dosáhnout, tudíž se setkávají s problémem zcela opačným. Pravdou ale je, že i přílišná hubenost už není zrovna věcí k závidění.

Když se někomu zmíníte o tom, že vaším snem je nějaké to kilo na váze přibrat, velice často si poklepe na hlavu s tím, že máte být vděčný za to, že máte dokonalou postavu a také za to, že můžete sníst cokoli co chcete a na vaší váze ani postavě se to nijak neprojeví. Ve skutečnosti je ale ideální být váhově někde ve středu, protože jak víte, obezita způsobuje velké zdravotní problémy. Stejně je tomu ale také u podváhy. Do tohoto stádia se může člověk dostat z nejrůznějších důvodů. Může se jednat například o ztrátu váhy ze stresu, špatného, nevyváženého a nepravidelného stravování, výkyvů hormonů anebo se může také jednat o následek poruchy příjmu potravy, mezi které řadíme především anorexii, bulimii a záchvatovité přejídání. Jednat se ovšem také může o zcela genetickou záležitost.

Avokádo se semínky

Mezi hlavní úskalí nízké váhy patří řídnutí kostí, špatná obranyschopnost organismu a s tím spojené časté nemoci, chudokrevnost, špatné prokrvování prstů a jejich následné modrání anebo bělání při nízkých venkovních teplotách, zimomřivost, velice špatná kvalita vlasů, nehtů ale i kůže, kterou má na vině nedostatečný příjem minerálů, vitamínů a dalších potřebných živin. U žen se také velice často setkáváme se ztrátou menstruačního cyklu, což může vést v pokročilém stádiu až k problémům s početím anebo k úplné neplodnosti. Jak vidíte, ani v případě nízké váhy, se nejedná o žádnou legraci. Určitě vás napadne, že přibrat přeci nemůže být žádný problém. Stačí přeci začít jíst nadměrné množství sladkostí a smažených jídel a váha jde nahoru sama. Tato domněnka je ovšem zcela zcestná, protože tento postup vám rozhodně zdravé tělo nepřinese. Důležité je jít na to zdravě.

Prvním krokem může být dostatečné zařazení zdravých tuků do vašeho jídelníčku. Vyzkoušet tak můžete nejrůznější recepty s avokádem, oříšky, semínky anebo rybami typu losos. Skvělým pomocníkem také mohou být teď stále oblíbenější ořechová másla. Hlavním favoritem je stále klasické arašídové máslo Nakliceno.cz, které můžete přidávat nejen do kaší, ale také do jogurtů anebo zdravých dezertů. Vaší ranní kaši si také můžete ozdobit kakaem holandského typu anebo hořkou vysokoprocentní čokoládou.

kaše s arašídovým máslem

Dalším velice důležitým faktorem je dostatek kvalitních bílkovin, které nalezneme například v masu, vajíčkách, mléku anebo v kvalitních sýrech, které dodají jako navíc také již zmíněné zdravé tuky. Zapomenout byste neměli ani na vlákninu například v podobě ovesných vloček anebo celozrnného pečiva.

Samotné složení jídelníčku ovšem není tou jedinou zaručenou radou. Dodržovat byste měli i nějaký pravidelný stravovací režim a zaměřit se na zařazení svačin. Rozhodně ale nezačínejte s přejídáním, které by vašemu tělu rozhodně neudělalo dobře.