Konec dvojí kvality potravin a zjednodušení označení České potraviny!

Za porušení uvedeného zákona bude po kompletním schválení hrozit firmám pokuta až ve výši padesáti milionů korun českých. Za dvojí kvalitu potravin budou platit ale obchodníci, nikoliv nadnárodní výrobci uvedeného zboží. Toto uvedl již v dřívějším sdělení i ministr zemědělství.
Novela nejen zavádí vyšší pokuty, ale také zvyšuje pravomoci Státní zemědělské a potravinářské inspekce a rozšiřuje dále možnost označit potravinu za typicky českou.
česká vlajka
Nad tím, že by však měli být trestáni prodejci, vyjádřil své rozhořčení jeden z poslanců ODS a bývalý ministr zemědělství Petr Bendl. Podle něj není úplně jasné, jestli se novela chystá hlídat a trestat správné subjekty. Podle něj je chybné potrestat prodejce, kteří nemají tušení, co výrobci v rámci EU vyrobí a dají ku prodeji. Podle uvedeného poslance by situace mohla dojít tak daleko, že některé potraviny se pak u nás nebudou vůbec moci prodávat a neobjeví se tak na našich pultech. Na druhou stranu však ocenila tento návrh bývalá ministryně školství a poslankyně za ČSSD.
Ministr Toman v rámci vyjádření ujistil poslance, že je o výhradách k návrhu novely zákona připraven diskutovat. Dále sdělil, že se hodnocení dvojí kvality potravin netýká v žádném případě tuzemských výrobců, ale jedná se v převážné míře právě o globální výrobce, a tedy dovážené zboží. V rámci svých vyjádření také poukázal na to, že podle předpisů EU je zodpovědný právě provozovatel potravinářského podniku, čímž můžou být právě i obchody. Podle našeho zákona je zodpovědný právě ten, který potravinu uvádí na trh, přičemž samozřejmostí je, že se musí kontrolovat právě i výrobce daného zboží!
lednice plná sýrů
Novela také zmírňuje velmi přísnou definici tak zvané české potraviny. Doposud toto označení nezohledňovalo fakt, že některé složky nelze ze zcela objektivních důvodů na našem území získat. Výroba některých takových složek je však v rámci tradice typicky českou záležitostí a je běžně rozšířená. Například při výrobě čokoládových bonbónů, čaje, čokolády či kávy nebo dalších potravin z rýžových extrudovaných výrobků.