Rozbitý displej – vyplatí se výměna?

Když se člověku v počátcích vzniku mobilů telefon pokazil nebo rozbil, pravděpodobně každý slyšel větu: „Je lepší koupit rovnou nový, oprava by stála stejně nebo ještě víc než nový telefon.“
Displej 3D
No, v dnešní době pokrokových smartphonů to už tak úplně neplatí. Některé opravy jsou opravdu velmi drahé, ale třeba takový rozbitý displej, s čímž se servisy mobilních telefonů setkávají asi nejčastěji, je většinou docela nenáročná oprava. Důležité je zvolit střední cestu mezi kvalitním (ale mnohdy předraženým) a levným servisem. Kromě ceny může být rozdíl také v tom, jaké součástky opravář použije. Originální díly mohou stát o něco víc a je na zvážení, zda je to ve vašem případě nutné. Proto se nebojte zeptat, jaké komponenty budou na opravu vašeho telefonu použity a proč.  Pak je vše na vzájemné domluvě. Pokud se jedná opravdu jen o prasklé sklo, které kryje samotný displej, můžete jej mít dokonce vyměněno na počkání.
Posouzení, o jakou závadu se jedná, nechte na profesionálovi. Někdy se totiž může na první pohled zdát, že je prasklina pouze povrchová a nezasahuje tak do funkčnosti telefonu. Jinak řečeno, že jde o problém pouze estetický. Rozhodně nelze doporučit, abyste chodili delší dobu s rozbitým sklem na dotykovém zařízení. I když budete mít pravdu a je poškozené pouze vrchní sklíčko, úlomky mohou poškodit dotykovou plochu nebo barvy, což pak samozřejmě znamená výdaje navíc. V takovém případě už je ve většině případů lepší koupit smartphone nový, zvlášť, jestli se jedná o starý typ telefonu.
Když si tak čtete o rozbití vašeho přístroje, možná vás napadlo, že přece existuje pojištění proti nechtěnému poškození telefonu. Ano, to existuje a neříkám, že u všech firem musí jít nutně o zbytečný produkt, ale důkladně si přečtěte pojistné podmínky. Zejména pak výluky z pojištění. Tam se totiž dočtete, v jakém případě vám plnění nebude vyplaceno. Bohužel jsem se setkala i s takovými výlukami, které popisovaly prakticky každou možnou variantu nehody, která by mohla nastat a vést k rozbití přístroje. Například se pojištění nevztahovalo na pád zařízení, poškození zvířetem, zničení při „neopatrném zacházení“ atd. Pokud narazíte na podobné pojistné podmínky, uděláte lépe, budete-li si dávat částku, kterou by vás pojištění stálo, stranou.
Rozbitý displej
Nebo můžete zkusit investovat alespoň do ochranného skla a gelového krytu – kolikrát je to rozumnější, levnější než pojištění, a navíc opravdu chrání vašeho mobilního „společníka“.