Je bazénová chemie bezpečná?

Horké letní dny nás přímo lákají do bazénu. A příliš nezáleží na tom, zda se jedná o veřejné koupaliště, ať už přírodní nebo umělé, nebo o náš vlastní bazén na zahradě. Ovšem pokud máme vlastní, pak máme výhodu: vyhneme se davům, máme mnohem větší soukromí i pohodlí.

Ovšem je jasné, že tyto výhody mají svou cenu. Tou je konkrétně fakt, že udržení průzračně čisté vody vyžaduje určité úsilí. Je potřeba pravidelné čištění, o filtračním zařízení nemluvě. Ani to však nemusí stačit, zvlášť v horkých, vlhkých dnech.

bazen6

Ty jsou totiž ideální pro množení nejrůznějších řas a sinic, které kromě toho, že dávají vodě typické zelené zbarvení, rozhodně nejsou něčím, co byste chtěli mít na kůži. Zkrátka, voda v tomto stádiu není na koupání příliš vhodná.

K tomu, abychom tomu předešli, se používá spousta prostředků. Poměrně obvyklá je bazénová chemie. Ta slouží k mnoha účelům, v závislosti na tom, o jaký prostředek se jedná. Avšak přesto vzbuzuje určitou kontroverzi.

bazen10

Mnoho lidí ji používat nechce, jelikož jsou přesvědčeni, že je škodlivá. To platí zvláště o těch, kteří mají děti, případně je v rodině někdo s kožním onemocněním, jako je třeba ekzém či dermatitida. Je tento strach ale oprávněný?

Faktem je, že i na obalech těchto prostředků najdete varování, že mohou být při požití nebezpečné. A to je také fakt. Avšak vše je otázkou koncentrace a také toho, jak moc citlivou pokožku daná osoba má.

Ovšem nepředstavujte si, že se jedná o nějaké extrémně nebezpečné chemikálie. Pokud by tomu tak bylo, byl by jejich prodej regulován a nebyly by během letní sezóny dostupné prakticky v každém obchodě.

Pokud dodržíte předepsané dávkování, které je uvedeno na obalu přípravku, pak se nemusíte ničeho bát. Ona látka tam bude v takovém množství, aby u zdravého člověka neměla žádné větší následky. A pokud jde o lidi s kožním onemocněním, zde je dobré poradit se s lékařem. Je to rozhodně lepší, než mít v bazénu řasy a sinice.